Parafia Matki Bożej Różańcowej w Skoczowie

Pomoc Ukrainie

Informacje dotyczące pomocy ofiarom wojny na Ukrainie organizowanej przez Caritas diecezji

  1. Zbiórki w parafiach naszej diecezji będą przeprowadzane pod szyldem naszej Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej i przez nią będą koordynowane. Na bieżąco będziemy informowani o tym, co na daną chwilę będzie najbardziej potrzebne. Musimy mieć świadomość, że po ogromnym spontanicznym zrywie niesienia pomocy, zapał z czasem ostygnie, a pomoc będzie jeszcze długo, długo potrzebna! Trzeba, aby naszą gotowość niesienia pomocy rozłożyć w czasie.
  2. Na początek ogłaszamy jeden dzień i miejsce zbiórki darów (w naszej parafii - środa 16 marca od g. 16 do 18 w domu spotkań, można też zawieźć dary na miejsce przygotowania transportu z naszego rejonu: remiza OSP Pogórze, czwartek 17 III, g. 10 - 17). Zbiórki te będą cykliczne, w zależności od potrzeb. O kolejnych terminach zbiórek będziemy informowani.
  3. Lista artykułów, które wierni mogą ofiarować:

 Na teraz najbardziej potrzebne są artykuły spożywcze (kasze, ryż, grube makarony, mleko, konserwy mięsne, rybne, pasztety, dania gotowe, puszki z kukurydzą, groszkiem, papryką, ogórki i inne przetwory, z których w miarę szybko można będzie  przygotować nieskomplikowane posiłki lub prowiant na dalszą drogę); wysokokaloryczne słodycze (np. czekolady, osobno pakowane wafelki i ciastka, ...); podstawowe środki higieny osobistej (mydło, szampon, pasta); środki czystości (proszki do prania, płyny do mycia naczyń i podłóg, inne płyny dezynfekcyjne); artykuły dla dzieci i niemowląt (mleko w proszku i inna gotowa żywność dla małych dzieci). Na chwilę obecną nie zbieramy żadnej odzieży, ani rzeczy typu: materace, koce, kołdry, śpiwory, pościel, meble, sprzęty AGD, itp. O tego rodzaju rzeczy będziemy pewnie prosić za jakiś czas, przy kolejnych zbiórkach.

Prosimy wiernych, aby nie kupowali pojedynczych, asortymentowo różnych produktów, ale by za kwotę, którą zdecydują przeznaczyć na pomoc, kupić coś jednego - całą zgrzewkę, całe opakowanie jednego produktu. Osoby, które nie mają czasu, możliwości dokonania zakupów, a chciałyby pomóc, mogą złożyć na ten cel ofiarę do wystawionej w kościele puszki, a organizatorzy kupią za nie to, co będzie najbardziej potrzebne lub będą wykorzystane na pokrycie kosztów transportu darów i osób.

  1. Koordynatorem udzielania pomocy w naszym rejonie jest Ignacy Czader, dziekan naszego skoczowskiego dekanatu. Pragnie on skierować ten pierwszy transport darów do Archidiecezjalnego Ośrodka w Brzuchowicach koło Lwowa. Ośrodek ten i jeszcze trzy inne kościelne placówki Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki udostępnił na miejsca udzielania pomocy uchodźcom. Przez ośrodek, każdego dnia przewija się dziesiątki, a nawet setki uchodźców. Ci, którzy zamierzają iść dalej, mogą tam odpocząć, skorzystać z noclegu, zostają nakarmieni. Niektóre matki z dziećmi, które nie chcą opuścić Ukrainy, a także dzieci z domów dziecka w tych placówkach znajdą schronienie na dłużej. Nikt nie wie na jak długo. Dyrektor ośrodka wskazał Szkołę Podstawową w Korczowej, która jest punktem przeładunkowym zebranych darów. Właśnie tam jak najszybciej chcemy dostarczyć zebrane w parafiach naszych trzech dekanatów dary.

 


Newletter

Liturgia dnia

Kamera online

Msze święte

W niedziele i uroczystości:
7.30; 9.30; 11.30;
16.30 (19.00 od VI do VIII)

 

W święta zniesione:
7.00; 9.00; 17.00

 

Dni powszednie:
7.00; 17.00

Godziny urzędowania kancelarii:

PONIEDZIAŁEK –      8.00 – 9.00

WTOREK –               15.30 – 16.30

ŚRODA –                  18.00 – 19.00

CZWARTEK –            15.30 – 16.30

PIĄTEK –                  8.00 – 9.00

Mapa