W najbliższych latach (2016-2018 – przed uroczystością poświęcenia kościoła) planowane jest wyposażenie naszego kościoła w dzwony. Po konsultacjach z ludwisarzem p. Z. Felczyńskim i inżynierami wybrany został wariant zestawu 4 dzwonów, które będą zawieszone jeden nad drugim w specjalnej 5-metrowej konstrukcji wypełniającej wnętrze wieży.

Poniżej parę słów o znaczeniu dzwonu nie tylko dla kościoła jako budynku, ale dla wspólnoty wiernych.
Dzwon w tradycji i kulturze chrześcijańskiej zawsze był wyjątkowym instrumentem. Jego głos, rozchodzący się na wszystkie strony świata, wzywa ludzi do wielbienia Boga, oczyszcza i uświęca przestrzeń, niesie nadzieję. Na dawnych dzwonach umieszczano wyjaśniającą ich funkcję łacińską glossę: „Chwalę Boga prawdziwego, lud zwołuję, gromadzę duchowieństwo, opłakuję zmarłych, odpędzam zarazę, czczę świętych. (Laudo Deum, plebem voce, congrego clerum. Defunctos ploro, postem fugo, festaque honoro). Głos dzwonu towarzyszy nam od narodzin do śmierci, oznajmia radosne i smutne wydarzenia w życiu narodu, wspólnoty parafialnej i rodzinnej. Dzwonom nadaje się - podobnie jak ludziom - imiona świętych lub osób szczególnie zasłużonych dla wiary i Kościoła, co oznacza, że wierni powinni słuchać ich głosu tak, jak słuchają napomnień i nauk świętych patronów i gorliwie gromadzić się w kościele dla słuchania Słowa Bożego i na modlitwę. Głęboka symbolika dzwonów tkwi w tym, że są głosem Boga, którego Serce pragnie bić w jednym rytmie z naszymi sercami, dlatego ciągle woła: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy…”.

Oto zestawienie  bliższych informacji o naszych planowanych dzwonach:

Waga i średnica

Tonacja

Proponowane imię

Uzasadnienie

80 kg, 50 cm

Gis

Św. Jan Sarkander

lub św. Józef

lub św. Michał Archanioł

lub św. Piotr

lub św. Jan Bosko

Patron naszego miasta;

Patron rodzin, patron dobrej śmierci;

Patron całego Kościoła oraz umierających, orędownik w walce ze złem i podczas burz życiowych;

Patron m.in. papieży i budowniczych, a także patron śp. ks. Piotra, budowniczego naszego kościoła;

Patron młodzieży i pracy wychowawczej;

190 kg, 66 cm

Dis

Św. Jan Paweł II

lub św. Faustyna

2015 r.  jest w Skoczowie Rokiem św. Jana Pawła II

obok św. Jana Pawła II – patronka rozpoczynającego się Roku Miłosierdzia; ten dzwon mógłby upamiętnić nawiedzenie Obrazu Jezusa Miłosiernego w 2016 r. w naszej parafii oraz 1050 rocznicę  Chrztu Polski

350 kg, 83 cm

Matka Boża Różańcowa

Patronka parafii i kościoła, „obowiązkowe” imię dla jednego z dzwonów naszego kościoła; dodatkowo ten dzwon mógłby upamiętnić 100-lecie objawień Matki Bożej w Fatimie, które przypada  w r. 2017

580 kg, 99 cm

Gis

Jezus Chrystus Odkupiciel Człowieka

lub Trójca Przenajświętsza

Największy dzwon poświęcany naszemu Zbawicielowi lub Trójcy Św. mógłby upamiętniać 25-lecie powstania naszej parafii i rok poświęcenia kościoła, które planowane jest w 2018 r.

Obok imienia na każdym dzwonie można umieszczać glossę nawiązującą do jego imienia i okoliczności jego zainstalowania oraz imiona i nazwiska ofiarodawcy(ów).
W najbliższym czasie będzie można wybierać lub zgłaszać z uzasadnieniem swoje propozycje imion dzwonów (zwłaszcza dla 2 mniejszych), a także zgłaszać chęć zostania ojcem chrzestnym – ofiarodawcą lub współofiarodawcą – konkretnego dzwonu.

Wszystkie propozycje prosimy nadsyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.